Czy ewolucja w 10 lat to turbo-ewolucja, czy już rewolucja?

Trzęsienie ziemi

W 1964 roku rejon Alaski nawiedziło trzęsienie ziemi w skali bagatela 9,2 w skali Richtera, które spowodowało nawet pięciometrowe wypory skał macierzystych. Tak wysokie piętrzenie spowodowało utworzenie zupełnie nowych zbiorników wodnych oraz odcięcie części wód morskich i utworzenie z nich zamkniętych akwenów.

Nowe zbiorniki utworzone z odcięcia wód morskich zamknęły w sobie wiele gatunków ryb, które nie zdołały wyewoluować i wyginęły, oraz inne, którym szybka ewolucja nie przysporzyła zbyt wiele trudności.

Ciernik, o którym mowa w ciągu 50 lat zdołał zmienić swój genotyp i fenotyp, co objawiło się zmianami takimi jak zmianę wielkości oczu, kształtu tułowia, zmiany struktury kości i pancerza. Naukowcy z Uniwersytetu w Oregon zauważyli już pierwsze ewolucyjne zmiany po 10 latach! A wszystko to po to, by ciernik mógł przeżyć po trzęsieniu ziemi w środowisku słodkowodnym.

Badania na przykładzie ciernika pokazują, że ewolucja gatunku nie koniecznie musi następować przez okres tysiącleci, a tak szybkie zmiany mogą dotyczyć nie tylko gatunków takich jak ciernik. Pomimo iż homo sapiens mają wysokie zdolności przystosowawcze, raczej nie spodziewajmy się, że będziemy żyć na Marsie bez specjalnych kombinezonów, lub zaczniemy oddychać pod wodą:)

Według naukowców zdolności ewolucyjne ciernika zapisane były w jego genotypie. Ewoluował on już w wodach słodkich zaraz po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia 13 000 lat temu. Zdolności ewolucyjne ciernika uwarunkowane były wielokrotnymi zmianami na przestrzeni milionów lat, jako gatunku. Zmiany te wymagane były od ciernika by mógł przetrwać w zmiennych warunkach środowiska.

https://www.youtube.com/watch?v=IGIzXWUkJ-8

Dla zainteresowanych coś po Angielsku J

http://www.futurity.org/threespine-stickleback-fish-evolution-1070162-2/

grafika źródło:

http://www.futurity.org/threespine-stickleback-fish-evolution-1070162-2/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s