Połów na żywca. Zgodny z Prawem?

Czy dozwolony jest połów ryb z przeznaczeniem ich na żywą przynętę?

Zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym. 

Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Art. 7. ust. 1.

Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane. Art 7. ust.1. lit.a

Ustawodawca podkreśla iż niedopuszczalne jest wykorzystanie „żywca” złowionego w innym zbiorniku. Na żywca można łowić wyłącznie na zbiorniku, z którego go pozyskano. 

Nowela z 24 września 2010 r. wprowadziła istotną zmianę, dopuszczając pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Przy czym, żaden przepis ustawy ani aktów wykonawczych nie definiował podrywki wędkarskiej.

Czym więc jest podrywka wędkarska i jakie musi być wymiary, aby połów nią był dozwolony? 

Czym jest podrywka, nie było określone prawnie prawie przez rok. Dopiero Rozporządzenie MRiRW z 27 czerwca 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w  wodzie dodało od paragrafu 11 rozporządzenia, ustęp 3 o brzmieniu:

Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej służącej do pozyskiwania ryb na przynętę wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm.

Podkreślić należy, że pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej dozwolone jest tylko w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb wędką, oraz ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzane wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s